Lieky na liečbu adenómu prostaty

lieky na liečbu prostatitídy

Lieky na liečbu adenómu prostaty pomáhajú zmierniť príznaky dolných močových ciest. Podľa odporúčaní Európskej asociácie urológie sa lieky na liečbu adenómu prostaty používajú, ak majú pacienti stredne ťažké príznaky ochorenia.

V súčasnosti sa najviac používajú dve skupiny liekov: alfa-blokátory a inhibítory 5-alfa-reduktázy. Menej používané sú inhibítory fosfodiesterázy a anticholinergiká a iné.

Alfa blokátory

Alfa-blokátory uvoľňujú vlákna hladkého svalstva, ktoré tvoria prostatu a hrdlo močového mechúra, čo vedie k zníženiu tlaku na steny močovej trubice a rozšíreniu jej lúmenu. To uľahčuje odtok moču z močového mechúra. Alfablokátory sa podávajú pacientom so stredne závažnými až závažnými príznakmi BPH. Stojí za zmienku, že alfa-blokátory zmierňujú symptómy dolných močových ciest, ale oninespomaliť ani zastaviť ďalší rast prostaty.

Väčšina mužov uvádza úľavu od symptómov dolných močových ciest, čo sa odráža v znížení indexu I-PSS prostatických symptómov (medzinárodnom meradlehodnotenie prostatických symptómov) o 4-6 jednotiek.

Účinok užívania alfa-blokátorov sa vyvíja po 2-3 týždňoch.

V ľudskom organizme sa rozlišuje niekoľko typov (alfa-1 a alfa-2) a podtypov (alfa-1a, alfa-1b, alfa-1d atď. ) alfa-adrenergných receptorov, ktoré sa nachádzajú nielen vo svale buniek prostaty, ale aj v iných štruktúrach tela, napríklad v srdci, cievach, pľúcach. Predtým sa na liečbu BPH používali alfa-blokátory, ktoré pôsobia na všetky typy receptorov, alfa-1 aj alfa-2-adrenergné receptory. V tomto ohľade bol vývoj komplikácií často zaznamenaný u mužov. Vedci zistili, že alfa-1a-adrenergné receptory sa nachádzajú v prostate. Po vývoji liekov, ktoré selektívne blokujú alfa-1-adrenergné receptory (selektívne alfa-blokátory), sa podarilo znížiť počet nežiaducich účinkov spojených s užívaním neselektívnych liekov (anginózny záchvat, arytmia atď. ).

Krátkodobo pôsobiace alfa-1-blokátory

Prazosin bol prvý selektívny alfa-1 blokátor schválený na liečbu BPH. Nevýhodou prazosínu, ako aj iných krátkodobo pôsobiacich liekov, bola potreba viacerých dávok počas dňa a ťažká arteriálna hypotenzia.

Dlhodobo pôsobiace selektívne alfa-1 blokátory

Európska urologická asociácia odporúča použitie nasledujúcich dlhodobo pôsobiacich alfa-blokátorov: tamsulozín, alfuzosín, terazosín a doxazosín. Tieto lieky majú približne rovnakú účinnosť a rozsah vedľajších účinkov. Tieto lieky na liečbu adenómu prostaty vyžadujú jednu dávku počas dňa.

Najčastejšie vedľajšie účinky spojené s užívaním alfa-blokátorov sú: bolesť hlavy, závraty, slabosť, znížený tlak, ktorý sa vyskytuje pri pohybe z horizontálnej do vertikálnej polohy (zvyčajne pozorované len na začiatku liečby – účinok prvej dávky), ospalosť, upchatý nos a retrográdna ejakulácia. Hoci alfa-blokátory nespôsobujú erektilnú dysfunkciu alebo zníženie libida, tieto vedľajšie účinky boli hlásené v niektorých prípadoch užívania týchto liekov. Ale taká komplikácia, ako je retrográdna ejakulácia, keď sa spermie počas ejakulácie presunie do močového mechúra a nie do penisu, je bežnejšia. Je však neškodný.

Funkcia spojená s užívaním alfa-blokátorov

Ak užívate lieky na erektilnú dysfunkciu ako je Viagra, mali by ste si uvedomiť, že ich kombinácia s alfa-blokátormi môže viesť k výraznému zníženiu krvného tlaku až ku kolapsu a strate vedomia. Pamätajte, že tabletku viagry môžete užiť najskôr štyri hodiny po užití alfablokátora.

inhibítory 5-alfa reduktázy

Inhibítory 5-alfa reduktázy sú druhou skupinou liekov používaných na liečbu BPH a pomáhajú zmierniť symptómy symptómov dolných močových ciest. Na liečbu adenómu prostaty sa používajú dve lieky z tejto skupiny: finasterid a dutasterid. Tieto lieky blokujú enzým 5-alfa-reduktázu, ktorá premieňa testosterón na dihydrotestosterón, ktorý hrá dôležitú úlohu pri vzniku adenómu prostaty. Výsledkom je spomalenie rastu prostaty a zmenšenie jej veľkosti, čo následne vedie k úľave od príznakov dolných močových ciest. Finasterid blokuje premenu testosterónu na dihydrotestosterón o 70 % a dutasterid o 95 %. Avšak finasterid a dutasterid nie sú klinicky účinné pri liečbe adenómu prostaty.

Najväčší efekt z liečby adenómu prostaty inhibítormi 5-alfa-reduktázy majú muži, ktorých prostata bola pred liečbou výrazne zväčšená (viac ako 30 cm3). Muži užívajúci inhibítory 5-alfa-reduktázy hlásia 3-bodové zníženie indexu prostatických symptómov I-PSS. Pacienti s malou prostatou pred liečbou (menej ako 30 cm3) nevykazujú významné zlepšenie indexu I-PSS prostatických symptómov.

Účinok liečby inhibítormi 5-alfa-reduktázy sa vyvíja po 6-12 mesiacoch od začiatku užívania liekov. Ako vieme, veľkosť prostaty nie vždy koreluje so závažnosťou symptómov adenómu prostaty, takže liečba finasteridom alebo dutasteridom nie vždy prináša očakávané výsledky. U 30 – 50 % pacientov sa vyvinie klinický účinok liečby inhibítormi 5-alfa reduktázy.

Najčastejšími vedľajšími účinkami inhibítorov 5-alfa reduktázy sú znížené libido (6, 4 %), impotencia (8, 1 %), porucha ejakulácie (3, 7 %), problémy s erekciou, vyrážka v menej ako 1 % prípadov, zväčšenie a zhutnenie mliečne žľazy.

Funkcia spojená s užívaním inhibítorov 5-alfa reduktázy

Užívanie finasteridu mení koncentráciu prostatického špecifického antigénu v krvi smerom k jej poklesu. U pacientov užívajúcich inhibítory 5-alfa reduktázy sa môže koncentrácia prostatického špecifického antigénu znížiť o 50 %. Prostatický špecifický antigén je nešpecifickým markerom rakoviny prostaty. Zvýšenie hladiny prostatického špecifického antigénu v krvi môže byť prvým znakom, ktorý umožňuje podozrenie na nádor v počiatočnom štádiu a prijať opatrenia na ďalšiu diagnostiku a liečbu. Podhodnotenie hladiny prostatického špecifického antigénu v krvi môže viesť k falošne negatívnym výsledkom skríningových testov na rakovinu prostaty.

Aby lekár získal reálny výsledok analýzy prostatického špecifického antigénu v krvi pacienta užívajúceho finasterid alebo dutasterid, vynásobí výsledný údaj dvomi.

Je tiež známe, že užívanie finasteridu znižuje u muža riziko vzniku neagresívnej rakoviny prostaty, ale zvyšuje riziko vzniku vysoko agresívneho nádoru prostaty.

Inhibítory fosfodiesterázy

Predtým sa látka tadalafil (inhibítor fosfodiesterázy) používala na liečbu erektilnej dysfunkcie u mužov. V roku 2011 bol tento liek schválený na liečbu benígnej hyperplázie prostaty. Jedna vedecká štúdia zistila, že užívanie tadalafilu denne viedlo k výraznému zlepšeniu symptómov dolných močových ciest u mužov s BPH.

Použitie tadalafilu s nitrátmi (nitroglycerín), alfa-blokátormi a inými antihypertenzívami môže spôsobiť prudký pokles tlaku. Okrem toho je použitie tadalafilu obmedzené u pacientov s poruchou funkcie obličiek a pečene. Z vedľajších účinkov sú najčastejšie bolesti hlavy a poruchy gastrointestinálneho traktu, menej často - poruchy sluchu a zraku, bolesti svalov atď.

Anticholinergné lieky

Anticholinergiká na liečbu adenómu prostaty pomáhajú zmierniť symptómy, ako je inkontinencia moču, časté močenie, nutkanie na močenie, ktoré nebolo možné vyrovnať alfa-blokátormi. Lekári niekedy predpisujú anticholinergné lieky v kombinácii s alfa-blokátormi na lepšiu kontrolu symptómov BPH. Užívanie anticholinergík je spojené s rizikom rozvoja akútnej retencie moču. Okrem toho môžu byť pozorované nasledujúce vedľajšie účinky: rozmazané videnie, zápcha, závraty, suché oči, sucho v ústach, bolesť hlavy, gastrointestinálne poruchy, bolesti brucha, infekcie močových ciest.

Anticholinergiká na liečbu adenómu prostaty: tolteridón a oxybutynín.

Kombinácia liekov na liečbu adenómu prostaty

Medikamentózna liečba benígnej hyperplázie prostaty často vyžaduje vymenovanie kombinácie liekov. Muži užívajúci kombináciu dutasteridu s tamsulozínom pociťujú výraznejšiu úľavu od príznakov BPH ako pacienti užívajúci tieto lieky samotné.

V súčasnosti boli vyvinuté liekové formy, ktoré obsahujú ako alfa blokátor, tak inhibítor 5-alfa reduktázy. Táto dávková forma je vhodná, vyžaduje jednu dávku.

Liečba kombinovanými liekmi je pacientmi spravidla dobre znášaná. Profil vedľajších účinkov zahŕňa kombináciu nežiaducich reakcií, ktoré sú charakteristické pre lieky samostatne. Najčastejšími nežiaducimi účinkami pri kombinovanej liečbe sú erektilná dysfunkcia (7, 4 %), retrográdna ejakulácia (4, 2 %), znížené libido (3, 4 %).

Spravidla je potrebné dlhodobé užívanie liekov a po ich zrušení sa príznaky môžu vrátiť.

Mnoho mužov odmieta užívať lieky na liečbu adenómu prostaty, pretože sa strašne obávajú vzniku vedľajších účinkov, predovšetkým tých, ktoré súvisia so sexuálnymi funkciami.

História pacienta:„Lekár mi odporučil začať liečbu BPH jedným alebo viacerými liekmi. Môžem močiť, ale prúd moču je slabý a niekedy ma bolí, keď chcem močiť vo veľkom objeme. Na internete som čítal o dvoch hlavných triedach liekov na liečbu BPH: alfa-blokátory a inhibítory 5-alfa-reduktázy. Niektorí muži popisujú výrazné zlepšenie symptómov po užití niektorého z liekov, no väčšina hovorí o negatívnych účinkoch liekov.

Ako som pochopil, obe skupiny liekov ovplyvňujú sexuálne funkcie do tej či onej miery . . . . Bojím sa na to čo i len pomyslieť. "

Príbehy mužov užívajúcich lieky na liečbu BPH

"Beriem lieky, ktoré mi lekár predpísal a zatiaľ som nemal žiadne vedľajšie účinky popísané v návode. . . beriem to asi tri roky. Bol čas, keď sa mi zdalo, že liek nefunguje, potom som musel zdvojnásobiť dávku a všetko sa vrátilo na svoje miesto . . . ".

"Už dlho beriem lieky, ktoré mi lekár odporučil a pomáhajú mi, ale môžem zažiť iba "suchý" orgazmus, ktorý naozaj nemám rád . . .

„Bral som alfa-adrenergné blokátory a tie mi zabezpečili dobré močenie. Vedľajšie účinky boli zníženie objemu ejakulátu a strašné závraty s prudkým vzostupom. . . . Keď som ho vysadila, močenie bolo častejšie až 13-15 krát denne, objem spermií sa výrazne zvýšil. Teraz mám 45 rokov a urológ mi nasadil alfablokátor. Pravidelne sa mi točí hlava, keď prudko vstanem, vždy mám upchatý nos a áno, „suchý" orgazmus. Keď sa to stalo prvýkrát, stále som si myslel, že to bol len kŕč a orgazmus. Mýlil som sa. Ale najhorší bol priapizmus! (Priapizmus je dlhotrvajúca, pretrvávajúca, niekedy bolestivá erekcia, ku ktorej dochádza bez predchádzajúceho vzrušenia). Najprv som si bol istý, že chirurgická liečba nie je pre mňa, ale teraz už o tejto možnosti uvažujem. "

„Dobrý deň, už dlho beriem lieky na liečbu adenómu prostaty. . . Z vedľajších účinkov som sa pravidelne obával závratov a upchatého nosa. Moje príznaky adenómu prostaty sa výrazne znížili a som tomu rád, pretože som sa mohol vyhnúť operácii! "

Ako vidíte, nie každý muž má vedľajšie účinky a rôzni pacienti môžu pociťovať rôzne nežiaduce reakcie. Žiadny lekár nemôže so stopercentnou zárukou povedať, či sa u vás prejaví ten alebo onen vedľajší účinok.

Po dohode s lekárom môžete prediskutovať najvhodnejšiu terapiu pre vás. Na konzultácii musíte lekárovi bez zatajovania oznámiť všetky informácie o zdravotnom stave, sprievodných ochoreniach, liekoch, ktoré užívate. To pomôže vášmu lekárovi rozhodnúť, ktorý plán liečby je pre vás najlepší.