Spôsoby účinnej liečby chronickej prostatitídy u mužov

Zápaly prostaty alebo chronická prostatitída sú pomerne časté a bežné urologické ochorenia. Podľa lekárskych výskumov sa s touto nepríjemnou chorobou stretáva asi 90% mužov po 35-45 rokoch.

žena a muž, ktorí vyliečili chronickú prostatitídu

Kto je ohrozený?

Ohrození sú tí muži, ktorí vedú nezdravý životný štýl: nečinnosť, nadváha, sedavý spôsob života. Ochorenie je spôsobené tým, že u mužov, ktorí vedú nezdravý životný štýl, je narušený krvný obeh (cirkulácia) v panvovej oblasti. Potom dochádza k stagnácii krvi v reprodukčnom systéme, čo vedie k rozvoju prostatitídy. Počas vývoja prostatitídy sa zvyšuje aj prostatická žľaza, a preto sa zvyšuje hladina moču, ktorý pretrváva v tele a otravuje zdravie mužov.

Typy chorôb

Typy chronickej prostatitídy sú: bakteriálne a nebakteriálne.

Bakteriálna prostatitída (akútna)

Ide o typ ochorenia, pri ktorom je hlavným pôvodcom bakteriálna infekcia. Manifestácia choroby a jej symptómy sa vždy vyskytujú neočakávane. Tento typ ochorenia je veľmi vážny a vyžaduje si povinnú návštevu lekára. V niektorých prípadoch je pacientovi ponúknutá hospitalizácia. Najčastejšie tento typ ochorenia postihuje mužov stredného a mladého veku.

Bakteriálna prostatitída (chronická)

Tento typ ochorenia sa vyvíja v dôsledku bakteriálnych mikroorganizmov, ktoré sa nesprávajú tak nepriateľsky ako pri akútnej forme ochorenia. Najčastejšie neexistujú žiadne špeciálne príznaky ochorenia, alebo sa príznaky objavujú veľmi pomaly a dlho.

Dôvody rozvoja chronickej prostatitídy

Medzi hlavné príčiny rozvoja ochorenia patria baktérie, ktoré sa dostávajú do prostaty s močom (močovými cestami). Baktérie spôsobujú chronickú bakteriálnu aj akútnu bakteriálnu prostatitídu.

Chronická prostatitída nie je nákazlivá, nedá sa zachytiť sexuálnym kontaktom (sexuálnym kontaktom). Existuje niekoľko faktorov, ktoré zvyšujú percento možnosti vzniku tohto ochorenia.

Medzi faktory rozvoja patria:

 • Problémy s vývojom močového systému.
 • Katetrizácia močového mechúra.
 • Včasná infekcia genitourinárneho systému.
 • Príznaky chronickej prostatitídy.

Každý muž pociťuje rôzne príznaky prejavu choroby, ale v jej hlavnom prejave sú podobné príznaky.

Bakteriálna prostatitída (akútna) sa prejavuje jasnými a akútnymi príznakmi, vyskytuje sa náhle, spravidla človeka vystraší a okamžite ide na kliniku.

Akútna prostatitída, symptómy:

 • Bolesť počas močenia.
 • Horúčka (možná zimnica).
 • Pocit plného močového mechúra aj po jeho vyprázdnení.

Chronická prostatitída má podobné príznaky, ale sú menej akútne ako akútna prostatitída.

Chronická prostatitída, charakteristika symptómov:

 • Časté nutkanie na vyprázdnenie močového mechúra;
 • Dočasná (periodická) bolesť v semenníkoch;
 • bolesť v močovom mechúre;
 • Bolesť v bedrovej oblasti (dolná časť chrbta);
 • Bolesť počas ejakulácie;
 • Počas vyšetrenia palpáciou je možný prejav bolesti a sondovania opuchu prostaty.

Diagnóza ochorenia: chronická prostatitída

Aby sa vylúčili iné ochorenia genitourinárneho systému, presnú diagnózu by mal vykonať kvalifikovaný lekár na klinike. Často s rôznymi chorobami jedného z telesných systémov existujú podobné príznaky, takže sa nezapájajte do nezávislého výskumu a samoliečby, ale pri prvých príznakoch sa okamžite poraďte s lekárom.

Na stanovenie presnej diagnózy existujú rôzne metódy vyšetrenia. Koniec koncov, prostatitída sa môže prejaviť symptómami, ktoré sú podobné cystitíde, adenómu alebo uretritíde.

Počas štúdie lekár skúma konečník pomocou prstov (v lekárskych rukaviciach) ošetrených vazelínou. Tento typ vyšetrenia sa nazýva rektálne vyšetrenie. Prostata je hmatná cez stenu konečníka, keďže je pred ním (pred konečníkom). Pomocou tejto metódy bude lekár schopný určiť, či je prostata zväčšená a či sa jej bolesť prejavuje počas štúdie.

Ak má muž chronickú prostatitídu, potom vyšetrenie palpáciou spôsobí pacientovi len dočasnú bolesť a minimálne nepohodlie, ktoré veľmi rýchlo prejde.

Je pokročilá forma chronickej prostatitídy nebezpečná?

Vo väčšine prípadov muži ignorujú niektoré príznaky prejavu ochorenia, ktoré zhoršujú ďalší vývoj zápalu prostaty. Takéto „neopatrné" zaobchádzanie so zdravím môže viesť k tomu, že normálna produkcia hormónov v mužskom tele klesá a problémy s hormonálnym pozadím môžu viesť k tomu, že mužské libido (sexuálna túžba) klesá. Je tiež možné vyvinúť problémy s erektilnou funkciou. Keď sa to vezme, tieto choroby sa veľmi ťažko liečia.

Pri zápale prostaty sa spomaľuje normálna tvorba sekrétu, a preto spermie strácajú svoju aktivitu. Následkami pokročilej chronickej prostatitídy sú najčastejšie neplodnosť a znížená potencia.

Účinná liečba prostatitídy

Spôsoby liečby závisia od formy zápalu a typu prostatitídy.

Medikamentózna liečba

Počas diagnostiky bakteriálnej prostatitídy (akútnej) môže lekár pacientovi predpísať antibiotiká na priebeh asi dvoch týždňov. Ak je prostatitída pokročilá, pacient môže byť hospitalizovaný a môže mu byť podaná intravenózna injekcia.

Ak má pacient ťažkosti s močením, lekár môže predpísať pripojenie katétra (uretrálneho). V mnohých prípadoch sa týmto spôsobom lieči bakteriálna prostatitída.

Ak má pacient chronickú bakteriálnu prostatitídu, potom antibiotická liečba môže trvať jeden mesiac až tri mesiace. Tento typ liečby je veľmi účinný, v mnohých prípadoch sa pacienti úplne uzdravia.

Ak sa ochorenie alebo jeho príznaky po liečbe vrátia, lekár môže zmeniť prístup k liečbe, napríklad nasadiť iné tabletky alebo masáž prostaty.

Účinná liečba chronickej prostatitídy do značnej miery závisí od včasnej liečby na klinike.

Masáž prostaty

Muži nemajú radi masáž prostaty, pretože celý proces je veľmi nepríjemný. Stojí za zmienku, že pri výbere dobrého špecialistu sa môžete vyhnúť všetkým nepríjemným momentom a pocitom počas masáže prostaty. Masáž sa týka tých metód, ktoré takmer okamžite poskytujú hmatateľný výsledok.

Masáž prostaty má mnoho pozitívnych aspektov, jedným z hlavných je, že masáž zvyšuje prietok krvi do prostaty. Tiež zvyšuje svalový tonus, uvoľňuje kanáliky prostaty, znižuje zápal, má antibakteriálny charakter a zvyšuje účinok iných liečebných postupov.

Pri chronickej prostatitíde je masážna terapia dôležitou nevyhnutnosťou!

etnoveda

Tradičná medicína zahŕňa mnoho spôsobov liečby problémov s prostatou, ale účinok sa vyskytuje viac ako raz a nie je taký účinný ako počas liečby drogami.

Liečba chronickej prostatitídy tradičnou medicínou nemá žiadne vedľajšie účinky. Medzi najlepšie recepty patrí liečba prostatitídy s gaštanovými škrupinami a propolisom.

Na liečbu prostatitídy gaštanovými škrupinami je potrebná horúca voda, ktorá sa naleje do gaštanových škrupín, potom trochu trvajú a užívajú infúziu ako čaj.

Liečba chronickej prostatitídy propolisom je veľmi populárna metóda. Vďaka bohatému zloženiu propolisu sa problémy s prostatou dajú vyliečiť už pri prvých príznakoch ich prejavu. Na liečbu sa používajú špeciálne rektálne propolisové čapíky, ktoré pôsobia antibakteriálne.

Môžete tiež použiť špeciálnu tinktúru propolisu, ktorá má antibakteriálny účinok a odstraňuje príznaky chronickej prostatitídy.

špeciálna diéta

Aby bola liečba prostatitídy účinná, mali by ste venovať pozornosť strave pacienta. Počas liečby chronickej prostatitídy by ste mali opustiť nesprávny spôsob života, najmä tabak a alkohol.

Muž by mal do svojej stravy zahrnúť viac ovocia, zeleniny, bobúľ, špeciálnych čajov (bylinných tinktúr), ako aj fermentovaných mliečnych výrobkov. Ťažké jedlo by sa malo opustiť: údené jedlá, mastné jedlá, sýtené nápoje, polotovary, rýchle občerstvenie.

Aby ste si vybrali správne potraviny počas liečby, môžete sa poradiť s lekárom, ktorý vám navrhne alebo predpíše špeciálnu diétu.

Muži by mali podstúpiť vitamínovú terapiu (piť kúru vitamínov), ako aj obohatiť svoje telo základnými stopovými prvkami.

športové ošetrenie

Ako už bolo spomenuté, prostatitída sa najčastejšie vyvíja u ľudí, ktorí vedú sedavý a sedavý životný štýl. Aby ste si udržali dobré mužské zdravie, mali by ste veľa behať alebo chodiť. Beh a chôdza zlepšujú krvný obeh a prekrvenie pohlavných orgánov. Takáto optimálna fyzická aktivita priaznivo ovplyvní zdravie muža.

Muži by mali cvičiť ráno, môžu to byť ako ľahké cviky, tak aj aktívne drepy. Čím je muž starší, tým viac potrebuje venovať čas svojmu zdraviu a športu. Faktom je, že celý mužský reprodukčný systém závisí od celkového stavu mužského zdravia a tiež od normálneho hormonálneho zázemia. A ako viete, šport sa aktívne podieľa na normálnej produkcii hormónu testosterónu, ktorý je základom mužského sexuálneho zdravia. Šport aktivuje všetky procesy v tele a zvyšuje produkciu mužského hormónu testosterónu.

Psychologická liečba

Pri liečbe prostatitídy je dôležitá psychická nálada človeka. Ak je človek pozitívne naklonený skutočnosti, že čoskoro dôjde k zotaveniu, potom sa to s najväčšou pravdepodobnosťou stane. Ale ak človek vo svojich myšlienkach pochybuje o svojom uzdravení, najčastejšie sa liečba akejkoľvek choroby oneskoruje na dlhú dobu.

Muž by sa mal nastaviť na dobro, o podporu môže v takomto ťažkom období požiadať aj blízkych. Akékoľvek liečenie je totiž malý stres. Preto je počas liečby chronickej prostatitídy dôležité, aby v blízkosti boli tí ľudia, ktorí pozdvihnú morálku a veria v rýchle vyliečenie choroby.

Muž by sa mal tiež snažiť, aby počas liečby nebol nervózny, najmä ak liečba neprináša rýchle výsledky. Ako viete, psychologický postoj človeka priamo ovplyvňuje zdravie jeho reprodukčného systému. Účinná liečba prostatitídy je možná len s pozitívnou náladou!

Prognózy do budúcnosti po liečbe chronickej prostatitídy?

Chronická prostatitída vo väčšine prípadov dobre reaguje na liečbu a nemá negatívne dôsledky na zdravie muža.

Prostatitída sa vyvíja pomaly, takže hlavnou vecou nie je začať s vývojom ochorenia a pri prvých prejavoch ochorenia by ste sa mali poradiť s odborníkom.

Prostatitída v počiatočnom štádiu dobre reaguje na liečbu. Malo by sa tiež varovať, že prostatitída má schopnosť zhoršiť problémy s genitálnou oblasťou. Prostatitída sa často stáva dôvodom, prečo muž stráca sexuálnu túžbu a túžbu. Muži si možno ani neuvedomujú, že majú zápal predstojnej žľazy, krátkodobé príznaky odpisujú pre únavu alebo iné dôvody, preto liečbu odkladajú. Takýto postoj k svojmu zdraviu môže mať tie najnegatívnejšie dôsledky. Skúste preto aspoň raz až dvakrát do roka absolvovať ultrazvukové vyšetrenie prostaty.

Tiež muži po 40-ke by mali častejšie navštevovať lekára, kontrolovať nielen prostatu, ale aj ostatné orgány reprodukčného systému. Je ľahšie predchádzať chorobe, ako liečiť jej následky.